Omsiad
| EN | TR
 
 
 

Türkiye, ofis mobilyasında son 10 yılda hızlı bir büyüme içerisinde. OMSİAD Genel Sekreteri Yasemen AYDOĞDU, mobilya sektörünün son 10 yılda cari açık vermeden büyüdüğünü belirterek "Alt sektörü ofis mobilyası da her yıl ihracatında en az % 4-5 li bir büyüme gösteriyor. 2014 yılının ihracat rakamlarına bakıldığında dokuz ay sonunda geçen yıla oranla % 4 artış gösterdi ve toplam mobilya ihracatında % 12 pay sahibi. Üretim, ithalat ve ihracat hacmi giderek artıyor" dedi.

Son 2 yılda dünyada ve ülkemizde yaşanan olumsuz gelişmelerin her sektör gibi mobilyayı da etkilediğini anımsatan Aydoğdu "Sektör paydaşları olarak birlikte hareket etmek, sektörün sorunlarına ortak bir dille çözüm aramak, çözümler üretmek ve güç fikir birliği yaparak sektörü daha da büyütmek ve tabii ki sektörümüzü 2013 hedeflerine birlikte taşımak için Ofis Mobilyaları Sanayi ve İş Adamları Derneği’nin de içinde olduğu 6 sektör derneği bir araya gelerek Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu'nu kurduk.

Şimdi artık Türkiye mobilya Sektörünün 2023 yılı hedefi olan dünya mobilya ülkeleri sıralamasında ilk 5'te yer almak için ihracatta 10 milyar dolar, üretimde 25 milyar dolar hedeflerine mevcut güç ve potansiyelimizi daha da geliştirerek odaklanacağız" diye konuştu. Genel Sekreter Yasemen Aydoğdu, sektörün 19. yüzyılda İstanbul'da küçük atölyelerde ofis masası, koltuğu ve çekmecesi imalatı ile başladığını anlatarak " Yıllar içinde sürekli büyüyen sektörümüz son dönemde yeni iş ve yaşam alanı projelerine de değer katıyor. Firmalarımız geleceğin ofis ortamlarının ihtiyacını göz önünde bulundurarak, tasarım ve inovasyon odaklı bir yaklaşım doğrultusunda hayata geçirdiği ürünler Red Dot, İF ve Good Design gibi uluslararası saygın platformda ödüle layık görülüyor. Bu da ofis mobilyasının sektöre tasarım ve inovasyon alanlarında öncülük etmekte olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu. Sektördeki trendlere de değinen Genel Sekreter Yasemen Aydoğdu bu dönemde döşemelerde kaşe kumaşlar, pastel renkler, maviler, pembeler, ofis hayatında rahatlığı ve iş verimini arttıracak mobilya tasarımları, beyaz melamin ve doğal ahşap kaplamaların ön planda olduğunu kaydetti.

YENİ TEBLİĞ, SEKTÖRÜN HEDEFİNE SEKTE VURDU

Son yıllarda Çin’den yapılan ucuz, kalitesiz ürün ithalatının üretimde daralmaya gidilmesine neden olduğunu da kaydeden Genek Sekreter Yasemen Aydoğdu şunları söyledi: “Bunun önüne geçmek üzere kalitesiz bitmiş ürün ithalatını önleyecek mevzuatta yapılan yeni düzenlemeler yerinde. Ancak 3 Ekim 2014 tarihinde 90 No’lu tebliğde yapılan değişiklikle 9401 tarife alt pozisyonlarında bulunan ofis koltuklarına ait aksam ve parçaların ithalatının zorlaştırılması ile sektörümüzün ihracat hedeflerine ciddi sekte vurulmuştur.”

 
 
           
 
 
27
OCAK
OAİB ONLİNE EĞİTİM – İhracata Yönelik Devlet Yardımları
Tarih:27.01.2021
28
OCAK
OAİB ONLINE EĞİTİM - Makro Ekonomik Göstergelerin Analizi İle Finansal Okur Yazarlık – Nedim NARLI
Tarih:28.01.2021
 
 
SİTE HARİTASI
• Foto Galeri • Haberler
• İstatistikler • Katalog
• Medyada OMSİAD • Office Magazine
• Raporlar • Yurtdışı Fuarlar
• Yurtiçi Fuarlar
Cumhuriyet Caddesi. Sibel Apartmanı No:63 Kat: 5 Elmadağ / TAKSİM - İSTANBUL - TÜRKİYE
 
T: +90 212 343 41 04
F: +90 212 240 55 11
E: info@omsiad.org.tr
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © OMSİAD Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri