AMAÇ

Kolay İhracat Platformu (KİP) ile ihracatçıların ihtiyaç duydukları çok farklı bilgilere tek bir kanaldan kullanıcı dostu bir şekilde ulaşması ve yapay zeka ile makine öğrenmesi algoritmaları gibi gelişen teknolojiler kullanılması suretiyle ihracatçılara pazar seçimi konusunda dijital danışmanlık sunulması amaçlanmaktadır.

KAPSAM

Platform, ihracatçıların ihtiyaç duyduğu çok farklı bilgileri tek bir kanalda, kullanıcı dostu bir şekilde sunarken makine öğrenmesi algoritmaları gibi gelişen teknolojiler ile pazar seçimi konusunda onlara danışmanlık vermektedir. Platformda Bakanlığımız tarafından geleneksel yöntemlerle tutulan verilerin yanı sıra, UN Comtrade ve World Bank gibi halka açık ve ücretli veri tabanlarından temin edilen veriler ve bilgiler sürekli ve otomatik olarak ilgili sayfalarda yer almaktadır. Platformun en önemli modüllerinden Akıllı İhracat Robotu, firmaların ihracat geçmişi ile birlikte ulusal ve uluslararası kaynaklardan derlediği 10 binden fazla veri alanı için 10 milyon satırdan fazla veriyi kullanarak dört katmandaki modelleri çalıştırmakta ve her ülkeye bir skor hesaplayarak firmalara hedef pazar önerileri sunmaktadır.

 

Platform ayrıca firmalarımıza ürünleriyle birlikte hangi ürünleri birlikte ihraç edebileceklerine ilişkin bilgi sunmaktadır.

 

 

KİP içerisinde 190’ın üzerinde ülke için yer alan ülke sayfaları modülünde; ülkenin genel sosyoekonomik göstergeleri, hedef pazarda diğer ülkelerin pazar payları ve büyüklükleri, ülkenin ürün için yaptığı alım ve Türkiye’nin payı, ikili anlaşmalar ve ürün özelinde vergi oranları ile varsa tarife dışı önlemlere ilişkin bilgiler yer almaktadır.

 

 

Ülke sayfaları modülünde ise kullanıcılar ülkenin genel durumundan stratejik pazara giriş kriterlerine kadar çok çeşitli bilgilere erişebilmektedir. Platformda 23 sektöre ilişkin yer alan sektör sayfaları modülünde ise sektörün küresel gidişatı, sektörün Türkiye’deki durumu ile sektörel haberler ve fuarlara ilişkin bilgiler yer almaktadır.

 

Platformda, kullanıcıların hedef pazarlarındaki ithalatçı firmalara ulaşmasını sağlamak üzere yaklaşık 18 milyon alıcı firma bilgisinin yer aldığı bir modül, ihracatçıların kendilerine ilişkin bilgileri girmesiyle ihracat geçmişlerini görebildikleri kişiselleştirilmiş profil sayfası, 100’ün üzerinde içerikle düzenli eğitimlerin gerçekleştirildiği ve sertifikalı eğitimlerin yer aldığı bir eğitim modülü, ihracata yeni başlayan firmalar için ihracat süreçlerinin baştan sona anlatıldığı bir rehber, yabancı dil engeline takılan ihracatçılarımız için Türkçe/İngilizce mail şablonları, dış ticaret mevzuatına kolaylıkla ulaşmayı mümkün kılan mevzuat modülü ve kullanıcıların platformun tümüyle ilgili sorularına 7/24 cevap veren bir chatbot yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca, platformun askturkiye.com platformuna entegrasyonu ile platforma üye olan firmalarımız 8 farklı dilde yurt dışı alıcıları için tanıtımlarını yapabilmektedir.

 

OMSİAD ile iletişime geç