Alıcı kredisi niteliğinde olan Uluslararası Krediler Programları ile Türkiye’den gerçekleştirilecek mal ihracatına veya yurt dışındaki projelere yönelik yurt dışındaki alıcılara nakdi kredi desteği verilmektedir.
Kredinin borçlusu, devlet garantisi altında ilgili ülkenin kamu kurum/kuruluşları ve Türk Eximbank tarafından muteber kabul edilerek limit tahsis edilen yurt dışı/yurt içi bankalar olabilmektedir.
Kredi tutarları işlem bazında belirlenmekte olup vade seçenekleri Resmi Destekli İhracat Kredileri Üzerine OECD Düzenlemesi çerçevesinde ihracata konu olan malın ya da projenin niteliğine göre 6 ay ile 18 yıl arasında değişmektedir.
Devlet Garantili Alıcı Kredileri ile yabancı kamu kurum/kuruluşlarının ülkemizden yapacağı alımlara ve firmalarımızın yurt dışında üstlendiği taahhüt projelerine ilgili ülkenin devlet garantisi altında finansman desteği sağlanmaktadır.
Yurt Dışı Bankalar Alıcı Kredileri, Türk Eximbank tarafından muteber kabul edilerek limit tahsis edilen yurt dışı bankalar aracılığı ile başta Türkiye’den tüketim ve sermaye malı ithal edecek firmalara kredi kullandırılmakta olup firmalarımızın yurt dışında üstlendiği taahhüt projelerine de destek sağlanmaktadır.
Yurt İçi Bankalar Alıcı Kredileri ile yurt içi bankaların yurt dışında yerleşik şubeleri, iştirak banka ve muhabir bankaları aracılığı ile Türkiye’den tüketim vesermaye malı ithal edecek firmalara kredi kullandırılmaktadır.

 

Türk Eximbank’ın ihracat desteklerine ilişkin detaylı bilgiye Türk Eximbank’ın internet sitesi (www.eximbank.gov.tr) aracılığıyla nasıl erişim sağlanır?

Yurt İçi Kredi Programları, Alıcı Kredileri ve Alacak Sigortası Programlarına internet sitesinin ürün ve hizmetlerimiz sekmesinden Hizmetlerimiz sekmesinden erişebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

OMSİAD ile iletişime geç