İSTANBUL MOBİLYA, KÂĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ İSTİŞARE TOPLANTISI
VE ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ.

 

 

İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 23 Aralık 2021 Perşembe günü İstanbul Mandarin Oriental Otel’de gerçekleştirdi. Düzenlenen sektör istişare toplantısıyla mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün 2021 yılını değerlendirerek, sektörün 2022 yol haritasını çizdi. Birlik üyelerinin yanı sıra Ticaret Bakan Yardımcısı sn. Rıza Tuna TURAGAY ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sn.İsmail GÜLLE' nin katıldığı toplantıda sektörün Türkiye ihracatına katkılarının artırılması için atılması gereken adımlara da değinildi.
2022 hedef ve gelecek yol haritalarının da belirlendiği toplantıda ayrıca İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği üyeleri arasından en fazla ihracat yapan firmalara, birlik üyelerine ve haberleriyle sektörün yanında olan basın mensuplarına ödül verildi. Toplantıda OMSİAD’a mobilya sektörünün ihracatına katkılarından dolayı verilen ödül, Derneğimiz adına Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sn. Murat ÖZKARDEŞ’e takdim edildi.
İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sn. Ahmet Güleç, "Sektörümüz 2020 yılında yaklaşık 5,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamın 2021 yılında yaklaşık yüzde 30 artışla 7 milyar dolara çıkacağını ön görüyoruz. Ancak ihracatta istediğimiz noktada olmadığımızı ve gerçek potansiyelimize ulaşamadığımızı çok iyi biliyoruz” dedi. Hedeflerinin dünya ticaretinden yüzde 5 pay almak olduğunu belirten Güleç, "Bugün sektörümüzde 22 bin ihracatçı firmamız bulunuyor. Ancak firmalarımızın 15 bini sadece bir ülkeye ihracat yapıyor. Yine sadece bin tane ihracatçımız bir milyon dolardan fazla ihracat gerçekleştiriyor. Bugün bütün sektörlerimizde Birleşik Krallık, Birleşik Devletler, Almanya, Fransa gibi alım gücü yüksek ekonomileri hedefliyor ve her geçen sene bu ülkelerdeki ihracat kapasitemizi artırıyoruz. Atmamız gereken adımlara daha fazla odaklanırsak o zaman ihracat yaptığımız ülke sayıları ve ihracat rakamlarındaki gerçek potansiyelimizi ortaya çıkarabilir, hedeflerimize ulaşabiliriz. Sektör olarak her zaman hedeflerimizin üstüne çıkmayı başardık. 2022 ve 2023 hedeflerimizi de tutturacağımıza canı gönülden inanıyorum. Ancak bu hedeflere ulaşmamız için; ara malı üretimine en yüksek destek verecek yatırım teşvik sisteminin kurulması gerekiyor. Ülke ve sektör odaklı ciddi, güvenilir raporların hazırlanarak kısa, orta ve uzun vadeli yol haritalarının her sektörümüz özelinde hazırlanması lazım. Gelişen teknolojiye ayak uydurup, e-ticaret ve dijitale daha fazla yatırım yapmalıyız. Firmalarımızın, yeşil dönüşüme ve özellikle Avrupa Yeşil Mutabakatı'na yönelimi ana konuları arasına alması gerekiyor. Bugün sürdürülebilir üretim için çevre dostu üretim ve kaynak yönetimi stratejilerini bütün sektörlerimizde uyguluyoruz. Green Deal ile ilgili ihracatçı firmaların farkındalıklarının artırılması ve buna yatırım yapılmasının desteklenmesi gerekiyor” dedi.
İstişare toplantısına katılan ve görüşlerini paylaşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Sn. İsmail GÜLLE, "İhracatta olağanüstü bir dönem yaşanıyor. 2021'de başarı hikayesi yazıyor, cumhuriyet tarihimiz açısından önemli başarılara imza atıyoruz. Türkiye'nin ihracatı 2021 yılında 220 milyarın üzerinde bir rakama gidiyor. İnşallah hem aylık hem yıllık bazda olağanüstü bir rakam yakalayacağız. Dünya ticaretinde daha gidecek çok yolumuz, daha fazlasını yapabilecek gücümüz olduğunu biliyoruz. Sanayiciler olarak pandemi dönemi bize çok şey öğretti. Tedarik zincirinden kopmamanın bir ülkede ne kadar büyük bir gelecek vizyonu değiştirdiğini hem yaşayarak hem yaşatarak şahit olduk. Bu noktada büyük işler için büyük üretim, 2020 ve 2021'in bize getirdiği ölçek ekonomisine muhakkak geçmemiz gerekiyor. Pandemide önemli bir süreç yönettik. Biz artık tercih edilen ve işleri belirli kalitede üreten bir ülkeyiz. Tedarik zincirinde kopmaların Türkiye'ye getirisi 23 milyar dolar oldu. Hiç iş yapmamış ve Türkiye'ye yönelmiş ve Türkiye'den iş alanların getirdiği rakam. Ülke olarak 2022'nin ihracatını 2021'de gerçekleştirdik. İnşallah 2022'de de 2023'ün ihracatını gerçekleştireceğiz” açıklamalarını yaptı.
 

OMSİAD ile iletişime geç